wtorek, 4 października 2011

6 mitów o trądziku (opracowanie na podstawie broszury informacyjnej wydanej przez firmę Galderma)

1.     Jedzenie czekolady, bananów i ostrych potraw powoduje powstawanie trądziku.
Nie istnieją dowody, które w jakikolwiek sposób potwierdziłyby związek diety z trądzikiem. Dodam od siebie, że raz dałam się nabrać na „rewelacyjny” artykuł o zgubnym wpływie czekolady bananów na cerę, ale zrobiłam prosty eksperyment dowodzący, że trądzikowi naprawdę wszystko jedno, co jemy.
2.    Trądzik znika po rozpoczęciu życia seksualnego.
Trądzik nie jest związany z aktywnością seksualną. Dlatego nie bierzcie poważnie rad dobrego wujka/cioci/babci/sąsiadki. :)
3.   Żeby pozbyć się trądziku, wystarczy mechanicznie usuwać krosty i wągry (samodzielnie lub u kosmetyczki).
Każdy trądzik musi być leczony przez dermatologa, a wyciskanie krost może spowodować powstanie blizn, których się już nie pozbędziemy.
4.    Słońce i opalanie leczy trądzik.
Pod wpływem słońca trądzik znika na pewien czas, ale później się pojawia nawet z większym nasileniem. Opalanie się nie jest sposobem na leczenie trądziku, a długie przebywanie na słońcu może go nawet nasilać. Ponadto zbyt intensywne opalanie się  w trakcie leczenia zwiększa ryzyko podrażnienia skóry. Trzeba pamiętać, że tylko niektóre leki można stosować w okresach większego nasłonecznienia. O wyborze leczenia decyduje dermatolog.
5.    Trądzikiem można się zakazić.
Za tę chorobę nie są odpowiedzialne bakterie. Znajdują się one w skórze wszystkich ludzi, nawet tych, którzy nigdy nie chorowali na trądzik.
6.    Mając trądzik trzeba zrezygnować z makijażu.
Osoby chore na trądzik mogą się malować, ale proponuje się im sięganie raczej po produkty stworzone specjalnie dla skóry trądzikowej.

3 komentarze:

 1. Za mało przeczytałaś... a firma galdema niech zainwestuje w lepszych konsultantów. Trądzik, trądzikiem, ale ich jest też kilka i każdy leczy się inaczej.
  Napiszę tylko jedno spostrzerzenie. Trądzikowi jest obojętne co jemy, ale naszej wątrobie i nerkom juz nie. Co za tym idzie jeśli coś nie zostanie odpowiednio zmetabolizowane to m in. skóra jako "organ" wydalniczy oczyści organizm poprzez wydalenie toksyn razem z potem i/lub zaskónioakami i innymi zanieczyszczeniami.

  4. punkt można uznać za "nie mylący".
  2 jest zabawny :)
  5. można i nie... zależy jaką metodologię badania przyjmiesz by to sprawdzić i udowodnić
  6. tu masz całkowitą rację :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewo!
  Witaj w nowej Ojczyźnie!
  Ale o starej nie zapominaj:)
  Bardzo ładna grafika(Ty już tak masz) i babskie sprawy jak widzę. Ale dziad czyli ja z przyjemnością to czytam. Albowiem też trądzik miałem i nawet ze wstydem, ale jednak odwiedziłem kosmetyczkę. Czyli byłem prekursorem piękna w ród dziadów.
  Dziękuję za linki. I Twoje umieszczę tez na innych moich blogach. I przypilnuj czy to zrobiłem. Nie wierz na słowo!
  Vojtek do Ewy, która ma styl! Lepszy niż Twój Styl

  OdpowiedzUsuń
 3. ja w młodości trądziku nie miałam a na starość mnie wysypało :(

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że zamierzasz dodać swój komentarz. Odpowiem pod tym wpisem i na pewno odwiedzę Twój blog. Podobnie jeśli dodasz mnie do obserwowanych, możesz liczyć na rewanż. Nie pisz więc tylko tego, że mam fajny blog i że zapraszasz na swój.

A poza tym... czuj się jak u siebie na blogu! ;)